Yeni Bilgisayarınızı Temizlediniz mi?
12
Temmuz

Yepyeni, fabrikadan yeni çıkmış bir bilgisayarı öncelikle içerdiği çöplerden arındırmanız gerekebileceğini hiç düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak ne yazık ki bunu yapmanız gerekiyor.

Bilgisayar üreticileri çok düşük kâr marjlarıyla çalışırlar. Bu firmaların ceplerine fazladan birkaç dolar atmak için başvurduğu yollardan biri, bilgisayarlarını çeşitli yazılımların deneme sürümleriyle doldurmaktır. Yazılımın ücretli sürümünü satın almanız halinde bilgisayar üreticisi de bir miktar komisyon alır.

Örneğin her yeni bilgisayar, Windows 10 ile kendi bütünleşik antivirüs korumasına sahipken ve piyasada pek çok ücretsiz alternatif bulunuyorken, ücretli güvenlik paketlerinin 30 günlük deneme sürümleri yüklü olarak geliyor. En çok rağbet görenler arasında üreticinin markasını taşıyan tanılama araçları bulunuyor. Ancak bunlar genellikle yer kaplamak dışında bir işe yaramıyorlar. Örneğin Lenovo, yeni aldığımız test bilgisayarımıza tam altı tane yardımcı araç yüklemişti. Bunların yarısı ne yazık ki hiçbir işe yaramayacak şeylerdi.

Çöp yazılım (crapware) denilen bu işe yaramaz yazılımlar, değerli disk alanını işgal etmenin yanı sıra, bilgisayarın açılış hızını neredeyse yarıya indiriyor; özellikle de bu araçlar PC açıldığında etkin olacak şekilde ayarlanmıştır.

İstemediğiniz yazılımları Windows Denetim Masası’nda yer alan “Program kaldır” aracını kullanarak kaldırabilirsiniz. Ancak yeni bir bilgisayarda bile nelerin kaldırılabileceğini, nelerin saklamaya değer olduğunu anlamak zor olabiliyor. Burada Slimware  devreye giriyor. Bu kullanışlı ve ücretsiz araç bilgisayarınızı tarayarak ihtiyaç duyulmayan programları, tarayıcı araç çubuklarını, kendilerini Windows’un Başlangıç menüsüne eklemiş olan programları ve diğer gereksiz progrramları tespit ediyor.

Slimware’i ilk kez çalıştırdığınızda, çöpleri tespit ederken ne kadar acımasız olmasını istediğinizi belirleyebiliyorsunuz. Ancak Slimware’in en iyi özelliği, kullanıcılardan gelen program değerlendirmelerini program kaldırma aracıyla bütünleştiriyor olması.

Diğer kullanıcılardan gelen, yüklü programların ne kadar faydalı olduğunu belirten geri bildirimler kullanılarak bir ölçek belirleniyor: Kırmızı, programın alan israfı anlamına geldiğini, yeşil ise elde tutmaya değeceğini gösteriyor.

Programların her birinin yanında yer alan More Info düğmesine tıklayarak diğer kullanıcıların bu yazılım hakkındaki değerlendirmelerini okuyabiliyor, neden tutmanız ya da silmeniz gerektiğini öğrenebiliyor ve kendi değerlendirmenizi yazabiliyorsunuz.

Bilen Notebook Servisi olarak Türkiye’nin her yerinde size en yakın teknik servis olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için Bilen Notebook Teknik Servis Merkezine Servis Talebinde bulunarak  online destek ve yardım alabileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo gönderi hizmetinden faydalanarak, arızalı cihazınızı onarım yapılmak üzere gönderebilirsiniz.

Sizi yormayan mükemmel bir servis deneyimi!

Daha hızlı, daha ekonomik ve daha profesyonel bir servis deneyimi için...

Call Now Button