Dünyanın En Büyük İşlemcisi
29
Ağustos

Hem yapay zeka çekirdeği, hem 1.2 trilyon transistör ile Wafer Scale Engine, dünyanın en büyük işlemcisi olarak tanıtıldı!

İşlemciler her geçen gün küçülmekte ama üzerilerindeki transistör sayısı artmaya devam ediyor. Bunlar da minimum fabrikasyon süreçleriyle ifade ediliyor. Ancak öte yandan farklı bir alan daha var ve burada işlemci süreçleri daha geniş ölçekte tasarlanabiliyor. Cerebras Systems tarafından geliştirilen 1.2 trilyon sahibi olan devasa Wafer Scale Engine gibi…

ABD’li şirket Cerebras Systems, dünyanın en büyük işlemcisini üretmeyi başardı. Üzerinde tam 1.2 trilyon transistör bulunduran Wafer Scale Engine, 46225 milimetre karelik bir alanı kaplıyor. Yani kabaca bir mouse pad kadar büyük tasarlanan Wafer Scale Engine, 400 bin çekirdeğe ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda böylesi bir grafik işleme ünitesinden 56 kat daha büyük olan Wafer Scale Engine, 10 bin kattan daha fazla bellek bant genişliği ve 3000 kat daha fazla bellek içererek önemli bir model olmayı başarıyor.

Tamamen yapay zeka hesaplamaları için kullanılacak olan Wafer Scale Engine için Cerebras yakında yeni bir duyuruda daha bulunacak ve bu işlemcinin spesifik olarak nerelerde kullanılacağını açıklayacak.

Bilen Notebook Servisi olarak Türkiye’nin her yerinde size en yakın teknik servis olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için Bilen Notebook Teknik Servis Merkezine Servis Talebinde bulunarak  online destek ve yardım alabileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo gönderi hizmetinden faydalanarak, arızalı cihazınızı onarım yapılmak üzere gönderebilirsiniz.

Sizi yormayan mükemmel bir servis deneyimi!

Daha hızlı, daha ekonomik ve daha profesyonel bir servis deneyimi için...

Call Now Button