Bilgisayarınızın Hızını Arttırmak için 10 Öneri
16
Mayıs

Gelişen teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak bu kadar kolayken bilgisayarınızın açılışı uzun mu sürüyor?

Bilgisayarınızın hızını arttıracak 10 ince ayarla açılış ve yeniden başlatma sürelerini önemli ölçüde kısaltabilirsiniz.

1. İnce Bios Ayarları

Bilgisayarınızı başlattığınız sırada (Biosa girmek için bilgisayarınızda hangi tuşa basmanız gerekiyorsa) tuşuna basarak  bios ayarlarınıza giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarımızın başlangıç performansını arttırmak için biosta yapmamız gereken en önemli ayar “Quick Boot” sekmesini kapatarak hard diskinizin ilk sürücü olarak atamaktır.(hard diskinizin adı en üstte olmalı) Böylelikle bilgisayarınız açıldığı sırada cd-rom, disket sürücü veya herhangi başka bir bellek aramakla uğraşmayacağı için açılış süresinde gözle görünür bir artış meydana gelecektir.

2. Başlangıcında Çalışan Gereksiz Uygulamaları Temizlemek

Bilgisayarımızın açıldığı sırada çalışan gereksiz programları başlangıçtan kaldırmaktır. Bunu yapmak için Windows başlat çubuğunun arama sekmesine msconfig yazarak msconfig.exe yi çalıştırmalı ve karşınıza çıkan pencerede başlatma sekmesine tıklayınız. Bu işlemden sonra karşınıza gelen pencerede windows açılışında devreye giren uygulamaların listesi göreceksiniz. Uygulama listesinde bu uygulamaların her birinin ne işe yaradığını, ne için kullanıldığını görebilir ve işinize yaramayacağını düşündüklerimizi kaldırarak bilgisayarınızın başlangıç hızını arttırabiliriz.

3. Windows Hizmetlerini Erteleyin

Başlangıç msconfig’deki hizmetlerin çalışmasını erteleyerek bilgisayarınızın açılış süresini hızlandırabilirsiniz. Zaten bu hizmetlerin birçoğuna bilgisayarınız açıldığı anda ihtiyacınız olmayacaktır.

4. Başlangıç Ekranındaki Geri Sayım Ayarlarını Düzenleyin

Bilgisayarınızda çift işletim sistemi kuruluysa açılışta size hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğinizi soran bir ekranla karşılaşırsınız. Windows için genel olarak bu ekranın varsayılan geri sayım süresi 30 sn olarak belirlenmiştir. Bu süreyi msconfig  > önyükleme  > zaman aşımı sekmesindeki değeri değiştirerek düşürebilirsiniz.

5. Kullanılmayan Donanımları Etkisizleştirin

Bilgisayarınız her açılışta sistemde tanımlı olan tüm donanımı teker teker yükler ve açılış hızının yavaşlamasına neden olur. Bunu ortadan kaldırmak için kullanmadığınız sürücüleri belirleyerek etkisiz hale getirebilirsiniz.

6. Antivirüs Programınızı Çalışır ve Güncel Tutun

Antivirüs programı kullanmanın bilgisayarınızın açılış hızını yavaşlatabileceğini düşünüyor olabilirsiniz fakat durum tam olarak böyle değil. Güncel ve belli aralıklarla tarama yapan bir antivirüs programı bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan koruyacağı için yavaşlamalarında önüne geçmiş olur.

7. Gereksiz Yazı Fontlarını Silin

Windows açılışında yazı fontlarını yüklemektedir. Çok büyük bir sorun olarak düşünülmediği halde başlangıç süresinin uzamasında etkin bir rol oynamaktadır. Öncelikle Windows başlangıç menüsünde arama kutucuğunda “yazı tipleri” menüsünü açın. Burada kullanmadığınız fontları gizleyerek Windows’un başlangıçta bunları yüklemesini engelleyebilir ve açılışı hızlandırabilirsiniz.

8. RAM’inizi Yükseltin

Bilgisayarımızın hızını arttırmak için Ram’leri yükseltmek her zaman değişilmez ve etkili bir yol olmuştur. Bu nedenle bilgisayarınızın çok yavaş çalıştığından şikayetçiyseniz Ram’lerinizi yükseltmenin zamanı gelmiş demektir.

9.Bilgisayarınıza Static Bir IP Atayın

Bilgisayarınız açıldığında internete bağlanmak için ağ adresi almak için zaman kaybetmektedir. Kendi tanımlayacağımız static bir ip adresi atayarak bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz.

10. Solid State Drive Kullanın

Günümüzde bilgisayar donanımları arasında en göze batan parçalardan biriside süper okuma ve yazma hızlarıyla solid state hard disklerdir. Fiyatları hala çok uygun olmasa da hızlı bir açılış hızına sahip olmak istiyorsanız ihtiyacınız olan en önemli donanımlardan birisi solid state disklerdir.

Bilen Notebook Servisi olarak Türkiye’nin her yerinde size en yakın teknik servis olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetimizden yararlanmak ve bize ulaşmak için Bilen Notebook Teknik Servis Merkezine Servis Talebinde bulunarak  online destek ve yardım alabileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo gönderi hizmetinden faydalanarak, arızalı cihazınızı onarım yapılmak üzere gönderebilirsiniz.

Sizi yormayan mükemmel bir servis deneyimi!

Daha hızlı, daha ekonomik ve daha profesyonel bir servis deneyimi için...

Call Now Button