Bilgisayarım Açılmıyor!
21
Ocak

Bilgisayar kullanıcılarının çoğunlukla karşılaştığı sorunlardan biride, bilgisayarın açılmıyor olmasıdır. Bu sorunun kaynağı %60 işletim sisteminden dolayı, %40 ise teknik arıza ve hatalardan dolayı oluşmaktadır. Bunu anlamak için  bilgisayarınızın ‘’ power ‘’ düğmesine bastığınız zaman, bilgisayarınız çalışıyor fakat karşınıza siyah veya mavi bir ekran çıkıyor ve devamı gelmiyor ise; İşletim sistemi kaynaklı bir sorundur. Ancak bilgisayarınızdan hiçbir tepki alamıyorsanız; İç aksamından kaynaklı sorunları olabilir. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda sorunları anlayıp tespit etmek için arklı yollar izlenir.

Dizüstü bilgisayarınız açılmıyorsa sırası ile şunları deneyin,

  1. Laptop’a herhangi bir USB aygıt bağlıysa çıkartın. Örneğin yazıcı, taşınabilir disk gibi.
  2. Laptop adaptörünü fişten ve laptop’tan çıkartın.
  3. Laptop’un elektrik bağlantısını kestikten sonra bataryayı yani pili çıkartın.
  4. Bu şekilde 10-15 saniye açma kapama düğmesine yani, power düğmesine basılı tutun.
  5. Daha sonra 10-15 dakika bu şekilde bekletin.
  6. Laptop’un pili olmadan doğrudan adaptörü bağlayın ve açmayı deneyin.
  7. Dizüstü açıldıysa kapatın, açılmadıysa sonraki aşamaya geçin.
  8. Laptop’un pilini takın.
  9. Şimdi adaptörü bağlayın ve 10-15 dakika şarj olması için bekleyin.
  10. Şimdi laptop’u açmayı deneyin.

Bu aşamalardan sonra eğer geçici bir sorun oluştuysa laptop açılmama sorunu çözülmüş olacaktır. Eğer pil takıldığında açılmıyor fakat pilsiz çalışıyorsa piliniz (batarya) bozulmuş demektir.

Tüm aşamalarda hâlâ açılmadıysa servise götürmeniz gerekebilir.  Son olarak aşamalardaki bekleme sürelerini uzaktarak deneyebilirsiniz örneğin 10 dk yerine 1 saat bekletmek gibi.

Masaüstü bilgisayarınız açılmıyorsa sırası ile şunları deneyin,

Bilgisayar açılmıyor: “Kasaya elektrik gelmiyor, düğmeye basıyorum fakat kasa ışığı yanmıyor.

Eğer açma kapama düğmesine bastığınızda hiç bir şey olmuyorsa bilgisayara elektrik gelmiyor olabilir. Bu durumda ilk yapmanız gereken kasaya gelen elektrik kabloları kontrol edilmeli. Kablolarda bir sorun yok ise Power supply yani güç bölümü arızalanmış olabilir, Bilgisayarın açma kapama düğmesi arızalanmış olabilir veya Anakart arızalanmış olabilir.

Eğer açma kapama düğmesine bastığınızda bilgisayar çalışmaya başlıyor, fan sesi duyuyor ve kasanın ışıkları yanıyorsa o zaman kontrol etmeniz gereken ilk şey kasa ile ekran yani monitör arasındaki veri kablosu olmalıdır.

Eğer ekrana ve kasaya elektrik geliyor fakat siyah bir ekran var ve görüntü gelmiyorsa Ekran kartı arızalanmış olabilir, Anakart arızası söz konusu olabilir veya Monitör arızalanmış olabilir.

Eğer bilgisayarı açma düğmesine bastığınızda kasadan bip sesi geliyorsa bu gelen bip seslerinin uzunluğu, kısalığı, bipler arasındaki aralık arızanın ip uçları olabilir. Bilgiayar uzun aralıklar ile bip sesi çıkartır. Bu durumda anakart üzerindeki RAM modülleri kontrol edilmelidir. Ramler yerinden çıkmış, oynamış olabilir. Eğer anakart kitapcığınız varsa bip seslerinin şekline göre arızanın neden kaynaklandığını tespit edebilirsiniz.

Ekranda ” No signal, No signal dedected, no input signal” gibi bir hata varsa ekran kartı sorunu, bozulma olabilir. Aynı şekilde bilgisayar ve kasa arasındaki data kablosu ( veri kablosu) yerinden çıkmış olabilir.  Eski tür monitörlerde bilgisayara bağlanan veri kablosunun uç bölümündeki pinler kontrol edilmelidir. Bu pinler yamulmuş, kırılmış olabilir.

BIOS ekranından sonraki hata mesajı önemlidir. Bilgisayar ilk açıldığında üzerindeki donanım birimlerini test eder. Bu ekranda BIOS bilgileri, anakart bilgisi gibi bazı bilgiler ekranda görüntülenir.  Bu test işlemi POST olarak adlandırılır. Eğer bu ekranda bilgisayar takılıyorsa BIOS sorunu, yanlış yapılandırma sorunu olabilir, bilgisayar sabitdiski görmüyor olabilir, sabitdiskte işletim sistemi olmayabilir veya klavye, mouse gibi birimler takılı olmadığı için bu ekranda kalıyor olabilir. Bu ekrandaki hata mesajı önemlidir ve sorunu çözmek için kritik bir veridir.

Bilgisayar Tamircisi

Bunlara rağmen bilgisayarınızın sorununu çözemediyseniz yetkili servislere başvurmalısınız. Bilen Notebook Servisi Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kargo hizmetiyle size en yakın teknik servis sloganıyla  hizmet vermektedir. Garanti süresi bitmiş veya garanti dışı kalmış laptop veya notebook için özel Bilgisayar Servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Online destek ve yardım alabileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo gönder hizmetinden faydalanarak, arızalı cihazınızı onarım yapılmak üzere gönderebilirsiniz.

 

 

Sizi yormayan mükemmel bir servis deneyimi!

Daha hızlı, daha ekonomik ve daha profesyonel bir servis deneyimi için...

Call Now Button