Bilgisayar Fan Temizliği
11
Aralık

Bir bilgisayar sisteminin parçaları çalışma esnasında oldukça yüksek miktarda ısı oluşturmaktadır. Bu ısı yüksek oranda işlemci, yonga, ekran kartı ve sabit diskler gibi tümleşik devreler tarafından açığa çıkarılsa da, aslında kasa içerisindeki tüm devreler tarafından da katkı görmektedir. Kasa içerisindeki sıcaklık makul seviyelere indirilmediği müddetçe parçaların verimli ve güvenli çalışması tehlikeye girmektedir.

Günümüzde oldukça küçülmüş bilgisayar boyutları ve bunun yanında ileri üretim teknolojisi ısı oluşumunu ve ısının bertaraf edilmesini kolaylaştırsa da, bu işlem için özel birimler kullanılması yaygındır. Bu özel birimler içi
nde yine yaygın olarak ısının dağıtıldığı yüzeyin artırılması amacı ile kullanılan ısı yayıcılar (heat sink) ve hava sirkülasyonunun iyileştirimesi amacı ile kullanılan fanlar çoğunluğu teşkil etmektedirler.

Fanı belirli aralıklarla temizlemenin, aşırı ısınmanın neden olabileceği hasarları önler, fan bakımında yapılması gerekenler;

Masaüstü bilgisayarlarda temizliğe başlamadan önce, bilgisayar kasasından güç ve diğer kablolar çıkarılmalıdır. Fan; yumuşak, küçük bir fırça ya da blower ile temizlenmelidir. Blower, havayı püskürterek bilgisayarı tozlardan temizler.

Dizüstü bilgisayarlar daha hassastır. Plastik aksamlar kolayca kırılabilecek yapıdadır. Vidalar küçüktür ve oldukça ufak tornavidalar yardımıyla sökülür ve takılır. Parçaları söküp çıkarırken oldukça dikkatli davranılmalıdır.

Dizüstü bilgisayar fanını temizlemeden önce bilgisayar kapalı, pil ve güç kablosunun çıkarılmış olması gerekir. Anakart üzerinde bir arada bulunan fan-heatsink ikilisi, işlemci ve ekran kartını soğutur. Söktüğünüz fan-heatsink, yine fırça ya da blower yardımıyla temizlenir.

Fan-heatsink söküldüğünde işlemci üzerindeki termal macun, izopropil alkollü bir bez yardımıyla dikkatle temizlenmelidir. Yeni termal macun, işlemcinin üzerine yanlardan taşmayacak şekilde sürülmelidir.

Yukarıdaki işlemler için profesyonel destek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınız garanti kapsamındaysa, garanti şartlarını gözeterek yetkili servise başvurunuz.

Laptop Fan Temizleme

Laptop fan temizleme ücreti için servisimizi arayıp bilgi alabilirsiniz.

Bilen Notebook Servisi Türkiye’nin her yerinde ücretsiz kargo hizmetiyle size en yakın teknik servis sloganıyla  hizmet vermektedir. Garanti süresi bitmiş veya garanti dışı kalmış laptop veya notebook için özel Bilgisayar Servisi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Online destek ve yardım alabileceğiniz gibi, Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo gönder hizmetinden faydalanarak, arızalı cihazınızı onarım yapılmak üzere gönderebilirsiniz.

Sizi yormayan mükemmel bir servis deneyimi!

Daha hızlı, daha ekonomik ve daha profesyonel bir servis deneyimi için...

Call Now Button